Manufacturer of a wide range of products which include red chilli colour, lake ponceau 4r food colors, lake allura red food color, brilliant blue fcf food color and lake tartrazine food colour.
₹ 940 / Kg Get Latest Price
| Color Type | Lake |
| Type of Chilli | Kashmiri |
| Color | Red |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Brand | SAICOL |
| Application | CHILLI |
| Type | Lakes |
| Shelf Life | 24 Months |
| Dye Content | 90% Min |
| Packaging Type | Bag |
| Certifications | FSSAI, GMP, HACCP, Halal, ISO |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 1150 / Kg Get Latest Price
| Color | Red |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 10kg |
| Packaging Type | HDPE PP Bag |
| Brand | Om Sai |
| Purity | 99% |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 1050 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Type | Pouch |
| Color | Red |
| Packaging Size | HDPE Bag |
| Type | Lakes |
| Purity | 99% |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Color | Blue |
| Product Code | 42090 |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Food |
| Brand | Om Sai |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 950 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Certification | FSSAI, Halal |
| Color | Yellow |
| Color Index | CI 19140:1 |
| Dye Content | Lake 40 % |
| Application | Food |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | 10kg |
| Usage/Application | Food |
| Brand | SAICOL |
Minimum order quantity: 10 Kg
Shradhdha Dhaduk (CEO)
Om Sai Enterprise
NR Galaxy Business Mall, Kathwada Gidc, 10 Adishwar Glod, Second Floor, Block D, Sprr Nicol
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India